Dietetyk Praca

Blog

Czy warto studiować dietetykę?
30 sierpnia, 2019

Czy warto studiować dietetykę?

Wielu młodych ludzi staje przed dylematem wyboru przyszłego kierunku studiów a także tego, jak ukierunkować swoje dalsze życie zawodowe. Niestety nie zawsze jest to proste. Wiele osób próbując obrać swój dalszy kierunek kształcenia kieruje się przede wszystkim popularnością zawodów, zapotrzebowaniem rynku, zarobkami, sugestiami innych. Dlatego nic dziwnego, że ogromnym powodzeniem cieszy się od kilku lat dietetyka. Wiele osób uważa, że z uwagi na rosnące zainteresowanie zdrowym i aktywnym stylem życia pracy w tym zawodzie nie powinno brakować. Ale niestety to prawda tylko częściowa.  

Studia, studia, i co dalej?

Ponad 90% absolwentów kończących dietetykę już deklaruje, że nie będzie pracować w swoim zawodzie. Wszystko dlatego, że swoje studia wybrali bez większego namysłu, kierując się jedynie popularnością i namową innych. Dzisiaj patrzą na to wszystko bardziej chłodno, realnie i widzą, że trudno będzie tutaj zapewnić sobie większe perspektywy rozwoju.  

Znalezienie jakiejkolwiek pracy w tej branży graniczy praktycznie z cudem. W państwowych placówkach służby zdrowia nie ma jej właściwie wcale a prywatne gabinety nie zamierzają szkolić sobie konkurencji. Zresztą same na rynku mają coraz trudniej.  Pozostaje więc jedynie otwarcie samodzielnego gabinetu, gdzie szanse, że w pojedynkę się uda nie przekraczają 2%.

Co warto przemyśleć?

Większość osób która skończyła dietetykę nie pracuje w swoim zawodzie. Dzisiaj wiedzą, że wybór kierunku studiów był mocno chybiony. Stracili niepotrzebnie czas i pieniądze. Ale skąd mogli to wiedzieć mając 19 lat? O ile młody sportowiec może być pewien wyboru AWF-u czy uzdolniony muzyk wyboru Akademii Muzycznej, o tyle trudno liczyć by świeżo upieczony maturzysta zaczął nagle pałać wielką pasją do zgłębiania nauk żywieniowych. 

Tak więc przed podjęciem wybrania określonej ścieżki edukacyjnej warto przemyśleć, czy zawód który wybieram rzeczywiście mnie interesuje. Jeżeli nie, to niema sensu w to brnąć. Bez zalążku pasji niczego się nie wskóra. Dietetyka to zawód wymagający nie tylko określonej wiedzy ale także szeregu innych umiejętności czy cech charakteru. 

Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór takiego właśnie kierunku studiów warto przeanalizować dwie istotne kwestie, które będą mogą mieć kluczowe znaczenie dla trafności naszego wyboru: 

Czy interesuję się żywieniem i zdrowym stylem życia? 

Jeżeli tak, to jest to bez wątpienia cenny sygnał, że przyszła praca w zawodzie dietetyka może sprawiać wiele przyjemności. Trudno o lepsze spełnienie, jeżeli będzie można w przyszłości połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową i dodatkowo pomagać ludziom. 

Musimy mieć jednak świadomość, że wybór kształcenia w kierunku zawodu dietetyka będzie od nas wymagał sporo nauki, gdzie podstawą będzie doskonalenie wiedzy w dziedzinie biologii, chemii, biochemii psychologii i wielu różnych przedmiotów medycznych. Warto, więc zadać sobie także pytanie, czy ten rodzaj przedmiotów w trakcie podjętej edukacji nie będzie sprawiał zbyt dużo trudności.

Czy lubię pracę z ludźmi? 

Zawód dietetyka będzie wymagał bardzo ścisłego kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego niezbędne jest posiadanie określonych cech osobowości jak otwartość, umiejętność empatii, łatwość nawiązywania kontaktów, pewność siebie, swobodę wysławiania się, miłe i przyjazne usposobienie.

Jeżeli ktoś nie do końca preferuje pracę wymagającą bliższego kontaktu z ludźmi, jest osobą raczej zamkniętą, zdystansowaną do otoczenia, nieśmiałą, wybór tego zawodu może okazać się niezbyt trafnym wyborem, nawet jeżeli zasób wiedzy w dziedzinie dietetyki byłby ogromny.

Kluczowe znaczenie w sukcesie zawodowym będzie miała nie tyle nasza wiedza, co przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego osoby, które pragną realizować się w tym zawodzie, a nie do końca mają predyspozycje psychologiczne, warto aby podjęły pracę nad doskonaleniem swoich cech osobowości, poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia, czy pracę z psychologiem.

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl