Dietetyk Praca

Blog

Godziny pracy dietetyka
06 września, 2017

Godziny pracy dietetyka

Ile godzin miesięcznie ma „etat” dietetyka prowadzącego własny gabinet? Odpowiedzi na to pytanie jest zapewne tyle, ilu dietetyków znajduje się w podobnej sytuacji. Wszystko zależy bowiem od liczby prowadzonych pacjentów, sprawności w układaniu jadłospisów oraz czasu poświęconego na reklamę gabinetu. Prowadzenie każdej działalności cechuje się jednak kilkoma niezbywalnymi elementami, z których powinna zdawać sobie sprawę osoba planująca pracę w zawodzie dietetyka.

Bez budzika?

 Dla wielu osób praca, do której nie trzeba wstawać rano przez pięć dni w tygodniu, jest spełnieniem marzeń. Tak właśnie dzieje się w przypadku prowadzenia własnego gabinetu – większość dietetyków ma ustalone określone dni i godziny, w których przyjmuje pacjentów w gabinecie, a w pozostałym czasie zajmuje się opracowywaniem dla nich nowych jadłospisów w domu. Czy oznacza to jednak, że dietetyk może swój budzik wyrzucić do kosza? Nie do końca. Liczba godzin pracy dietetyka wydłuża się z każdym nowym pacjentem, i choć przy dobrej organizacji czasu można czasem wygospodarować sobie dzień wolny w tygodniu, wymaga to dużej samodyscypliny i ustalenia zawczasu konkretnych godzin pracy. Przy dużej liczbie pacjentów, której pozyskanie jest przecież celem każdego początkującego dietetyka, trzeba więc podjąć decyzję, czy wolimy spędzić więcej czasu w łóżku rano w dni robocze, czy mieć luźniejsze wieczory i weekendy.

Praca popołudniu…

Podobnie jak w przypadku prowadzenia każdego innego rodzaju działalności usługowej, dietetyk powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dla większości klientów dogodnym czasem na korzystanie z jego usług będą godziny popołudniowe. Chociaż ustalenie godzin wizyt odbywa się indywidualnie z każdym pacjentem, warto już na początku założyć, że będziemy mieć zajęte przynajmniej dwa popołudnia w ciągu tygodnia. Należy pamiętać o tym również podczas podpisywania umowy na wynajem gabinetu dietetycznego w określone dni, nawet w przypadku niższych cen wynajmu w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych. 

…i w weekendy

Dietetyk bardzo często pracuje w weekendy, ponieważ właśnie wtedy odbywają się zwykle rożnego rodzaju konferencje, targi czy też imprezy sportowe, które są świetną okazją do reklamy gabinetu i pozyskania nowych klientów. Poza tym praca dietetyka nie polega jedynie na kontakcie z indywidualnymi pacjentami – prowadzenie wykładów lub warsztatów dotyczących zdrowego żywienia w dni wolne od pracy jest jedną z najbardziej lukratywnych form zarobkowania w tym zawodzie. 

Podsumowując:

Dla aktywnego dietetyka czterdziestogodzinny tydzień pracy będzie zbyt krótki, aby podołać wszystkim obowiązkom. Chociaż własna działalność jest z pewnością ucieczką od standardowego „od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16”, może okazać się ona dużo większym od niego wyzwaniem. Jednak profity, jakie za sobą niesie – możliwość samodzielnego wyboru miejsca i godzin pracy – są warte doskonalenia właściwej dla siebie organizacji pracy. 

Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl