Dietetyk Praca

Blog

Studia podyplomowe z psychodietetyki
18 września, 2017

Studia podyplomowe z psychodietetyki

Studia podyplomowe z psychodietetyki prowadzone są obecnie na licznych uczelniach wyższych w całym kraju. Na rynku pojawia się również coraz więcej gabinetów nie tyle dietetycznych, co właśnie psychodietetycznych, oferujących pacjentom wsparcie zarówno żywieniowe, jak i psychologiczne. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc studiować psychodietetykę i na czym polegają tego typu studia?

Zakres studiów

Psychodietetyka jest dziedziną łączącą wiedzę o żywieniu i szeroko pojętym zdrowym stylu życia z wiedzą psychologiczną. W trakcie studiów słuchacze uczą się zarówno podstaw dietetyki i psychologii, jak również praktycznego podejścia do pacjentów z zaburzeniami odżywienia, edukacji żywieniowej oraz psychologii motywacji. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez specjalistów z dziedziny dietetyki oraz wykwalifikowanych psychologów i psychodietetyków. Celem studiów jest poszerzenie warsztatu pracy dietetyka o wiedzę psychologiczną oraz wypracowanie multidyscyplinarnego podejścia do problemu nadwagi i otyłości u pacjentów.

Dla kogo?

Studia podyplomowe z psychodietetyki adresowane są przede wszystkim do dietetyków, technologów żywności, psychologów i psychoterapeutów oraz innych osób mających bezpośredni kontakt z pacjentem, w tym lekarzy i pielęgniarek i fizjoterapeutów. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych. Osoby, które ukończyły niezwiązany z tematem kierunek studiów, przed ogłoszeniem wyników naboru mogą zostać zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Studenci przyjmowani są najczęściej w kolejności zgłoszeń, a warunkiem uczestnictwa w rekrutacji jest zarejestrowanie się i złożenie w terminie wymaganych dokumentów oraz wniesienie opłaty rekrutacyjnej.

Forma studiów

Studia podyplomowe z psychodietetyki trwają dwa semestry. Zajęcia prowadzone są najczęściej w systemie weekendowych zjazdów. Całkowity wymiar zajęć zależy od wybranej uczelni i wynosi przykładowo 178 godzin dydaktycznych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i 265 godzin dydaktycznych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Całkowity koszt studiów również jest zróżnicowany. Na preferencyjne warunki mogą liczyć Ci studenci, którzy zdecydują się na jednorazową wpłatę całej kwoty. Jedne z najwyższych stawek na rynku obowiązują na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie - tam za studia podyplomowe z psychodietetyki trzeba zapłacić aż 7200 zł. Na SWPS w Katowicach koszt studiów wynosi od 5900 zł, a w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – 4400 zł. Ciekawą opcją jest studiowanie psychodietetyki przez Internet - taką ofertę przygotowała dla studentów Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie. Koszt studiów prowadzonych w takiej formie wynosi 2200 zł, a liczba godzin odpowiada 350 godzinom realizowanym w sposób tradycyjny. Świadectwo ukończenia studiów prowadzonych przez Internet nie różni się od świadectw uzyskanych w toku studiów prowadzonych metodą tradycyjną.

Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2023: DietetykPraca.pl