Dietetyk Praca

Blog

Czy warto mieć księgową?
14 września, 2017

Czy warto mieć księgową?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością terminowego opłacania należnych składek, składania niezbędnych formularzy, prowadzenia ewidencji i przechowywania wszystkich koniecznych dokumentów. Niestety, pomimo wielu znajdujących się w Internecie porad dotyczących prowadzenia firmy, młody przedsiębiorca może mieć trudności z dopełnianiem wszystkich nowych obowiązków. Z tego powodu już na początku działalności warto zadać sobie pytanie, czy lepiej jest zajmować się wszystkim samemu czy może zatrudnić osobę, która prowadzenie dokumentacji firmy ma w małym palcu.

Zalety posiadania księgowej

Dzięki zatrudnieniu dobrej księgowej, nie musimy martwić się tym, że przegapimy termin zapłaty, nie doniesiemy gdzieś ważnych dokumentów lub źle wyliczymy wysokość podatku dochodowego. Ponadto księgowa będzie wiedziała, które wydatki możemy jako dietetycy uznać za koszty prowadzenia działalności gospodarczej (czyli potocznie mówiąc „wrzucić w koszty”), a także jaki sposób rozliczenia dochodów będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Współpracując z księgową zaoszczędzimy czas na szukaniu potrzebnych nam informacji w sieci, a na wszystkie nurtujące nas pytania szybciej dostaniemy konkretną odpowiedź. Ponadto, jeśli miejscem przechowania dokumentów firmy będzie biuro księgowej, unikniemy stresu związanego z kontrolą Urzędu Skarbowego w naszym biurze lub mieszkaniu.

Kiedy nie warto?

Zatrudnienie księgowej to najczęściej koszt ok. 100-150 zł miesięcznie. W przypadku niewielkich dochodów może być to spory wydatek, którego możemy uniknąć samemu zajmując się prowadzeniem księgowości w firmie. Księgowa nie będzie niezbędna zwłaszcza w przypadku osób, które nie są płatnikami VAT, nie wystawiają miesięcznie wielu faktur i nie zatrudniają innych pracowników. W takim przypadku, głównym obowiązkiem przedsiębiorcy będzie terminowe opłacanie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Tańszą opcją niż zatrudnianie księgowej, ale zdecydowanie wygodniejszą niż zajmowanie się księgowością samemu, jest skorzystanie z tzw. księgowości internetowej, której miesięczny koszt nie powinien przekroczyć 50 zł.

Jak wybrać dobrą księgową?

Najwygodniejszą opcją jest zatrudnienie księgowej poleconej przez kogoś znajomego. Dobrze, jeśli będzie to osoba, która również prowadzi działalność dietetyczną – da nam to pewność, że księgowa jest na bieżąco z wszystkimi nowinkami dotyczącymi tej konkretnej branży. Szukając księgowej lub księgowości internetowej warto również przejrzeć fora i sprawdzić opinie o konkretnych osobach i produktach w wyszukiwarkach internetowych.

 
Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl