Dietetyk Praca

Blog

Dietetyk w firmie cateringowej
19 lipca, 2017

Dietetyk w firmie cateringowej

Coraz więcej dietetyków znajduje zatrudnienie w firmach cateringowych. Niektóre z nich kierują swoją ofertę wyłącznie do klientów prywatnych, oferując im tzw. diety pudełkowe. Inne zajmują się świadczeniem usług w placówkach służby zdrowia, prowadzeniem stołówek w szkołach i zakładach pracy, czy też organizowaniem różnego rodzaju imprez. Na czym polegają zadania dietetyka współpracującego z firmami cateringowymi?

Układanie jadłospisów

Do podstawowych zadań dietetyka należy niewątpliwie układanie jadłospisów zbilansowanych zgodnie z podaną specyfikacją. W przypadku diet pudełkowych, chodzi zwykle o systematyczne przygotowanie kilku wersji menu różniących się między sobą asortymentem używanych produktów (np. dieta standardowa, bezglutenowa, wegetariańska) oraz wartością energetyczną (np. 1200, 1800 i 2500 kcal). Czasami dietetyk może zostać również poproszony o przygotowanie menu dla osób stosujących mniej popularne diety, np. dietę niskofenyloalaninową dla pacjentów chorujących na fenyloketonurię.

Nieco inaczej wygląda układanie jadłospisów przeznaczonych dla placówek medycznych. W takim wypadku zwykle to szpital ogłasza przetarg, w którym mogą uczestniczyć chętne firmy cateringowe, a zadanie dietetyka polega na ułożeniu przykładowego zestawu diet zgodnych z podanymi przez placówkę wymaganiami. Wtedy też na dietetyku spoczywa odpowiedzialność uwzględnienia w przygotowanych jadłospisach wszystkich wymienionych w przetargu warunków, ponieważ nawet najmniejsze niedopatrzenie może spowodować odrzucanie oferty. 

Kalkulacja kosztów

Układając jadłospisy dla placówek służby zdrowia czy domów opieki społecznej, dietetyk nie może przekroczyć kwoty stanowiącej tzw. wsad do kotła, czyli ceny składników używanych do przygotowania posiłków. Jak wiadomo, kwota ta jest najczęściej niska, a uwzględnienie w menu odpowiednich ilości dodatków owocowo-warzywnych i prawidłowe zbilansowanie diety może być sporym wyzwaniem.  Ponadto dietetyk musi zwracać uwagę na odpowiednie urozmaicanie posiłków i dopasowanie ich do upodobań odbiorców w taki sposób, aby dieta nadal nosiła znamiona zdrowej diety i była możliwa do przygotowania przez personel kuchenny.

W przypadku diet pudełkowych, asortyment produktów, po które może sięgnąć dietetyk jest oczywiście dużo szerszy, a cena gra nieco mniejszą rolę. Gdy jednak zadanie dietetyka polega na ułożeniu menu, które ma być wykorzystane na imprezie plenerowej, oprócz ceny produktów i docelowej grupy odbiorców, musi on wziąć pod uwagę warunki pogodowe i możliwość transportu gotowych dań.

Spotkania z klientami

Niektóre firmy cateringowe zajmujące się dietami pudełkowymi, oferują swoim klientom możliwość spotkania się z dietetykiem w celu dobrania odpowiedniej wartości energetycznej i rodzaju diety z oferty. W takiej sytuacji zadaniem dietetyka jest nie tylko przeprowadzanie wywiadów żywieniowych i analiza składu ciała, ale także zachęcenie klienta do skorzystania z usług danej firmy.

Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2021: DietetykPraca.pl