Dietetyk Praca

Blog

Szpital Publiczny czy prywatna poradnia?
28 czerwca, 2017

Szpital Publiczny czy prywatna poradnia?

Absolwenci dietetyki, jeśli nie chcą zakładać własnej działalności gospodarczej, mogą po studiach szukać pracy w kilku rodzajach placówek. Oprócz firm cateringowych, przedszkoli i domów pomocy społecznej, należą do nich oczywiście przychodnie, poradnie i szpitale publiczne, a także ich prywatne odpowiedniki. Czym różni się praca dietetyka zatrudnionego w szpitalu publicznym od pracy w prywatnej poradni dietetycznej?

Rodzaj umowy

W wielu placówkach publicznych dietetyk zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę na pełen etat. Decydując się na pracę w prywatnym gabinecie, trzeba często liczyć się z  możliwością zatrudnienia na umowę zlecenie, w wybrane dni tygodnia. W  takiej sytuacji, w celu przepracowania satysfakcjonującej nas liczby godzin miesięcznie, warto jest być zatrudnionym w kilku różnych placówkach. Z rodzajem umowy zawartej z pracodawcą związane są takie kwestie, jak: prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie, urlopu i zasiłku macierzyńskiego, jak również zwolnienia lekarskiego.  

Wynagrodzenie

Dietetyk pracujący w publicznym szpitalu zarobi zwykle mniej niż osoba zatrudniona u prywatnego przedsiębiorcy. Wszystko zależy jednak od rodzaju podpisanej umowy i liczby przepracowanych godzin miesięcznie. Wynagrodzenie otrzymywane za pracę u prywatnego przedsiębiorcy może zależeć również od liczby przyjętych pacjentów. Pracownicy niektórych instytucji mogą liczyć ponadto na dodatek stażowy, dodatek do wypoczynku wakacyjnego, dodatki świąteczne czy tzw. „trzynastkę”. 

Zakres obowiązków

Zadania dietetyka pracującego w gabinecie dietetycznym polegają przede wszystkim na przeprowadzaniu analizy składu ciała i wywiadów żywieniowych oraz opracowywaniu indywidualnych jadłospisów dla pacjentów. Dietetyk zatrudniony w szpitalu pełni najczęściej funkcję intendenta, czyli osoby zajmującej się nie tylko układaniem jadłospisów, ale również przygotowywaniem receptur potraw dla pracowników szpitalnej kuchni, prowadzeniem dokumentacji sanitarnej i dbaniem o kwestie finansowe. Dietetyk pracujący w szpitalu ma więc zwykle ograniczony kontakt z pacjentem. Wyjątkiem są dietetycy zatrudnieni na oddziałach specjalistycznych w niektórych szpitalach, gdzie traktowani są oni jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu specjalistów i biorą czynny udział w procesie leczenia.

Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl