Dietetyk Praca

Blog

Jak zbierać doświadczenie na studiach?
26 czerwca, 2017

Jak zbierać doświadczenie na studiach?

Jedną z najważniejszych kwestii w zawodzie dietetyka jest doświadczenie. Nie wystarczy tutaj sama wiedza merytoryczna z zakresu żywienia – dobry dietetyk musi wykazać się wieloma umiejętnościami wychodzącymi poza typowy zakres jego obowiązków. W jaki sposób można dobrze przygotować się do zawodu jeszcze w trakcie studiów?

Zajęcia na uczelni

Tak, chociaż może się to wydawać banalne rozwiązanie, warto postarać się wyciągnąć jak najwięcej z zajęć odbywanych na uczelni. Nie chodzi tutaj tylko o przyswojenie tematyki wykładów. Tak naprawdę każda godzina spędzona na ćwiczeniach podczas układania jadłospisów sprawia, że zyskujemy nową wiedzę i doświadczenie. Chociaż do wszystkich nowych pacjentów należy podchodzić indywidualnie, każda ułożona przez nas dieta przyspiesza również układanie kolejnych jadłospisów i zwiększa naszą biegłość w ich bilansowaniu. Ponadto, nawet jeśli wydaje się nam, że przygotowanie kolejnej prezentacji na zajęcia jest stratą czasu, warto zastanowić się, czy w przyszłości przygotowywanie estetycznych i czytelnych prezentacji oraz ich wygłaszanie nie będzie częścią naszej pracy. Zawód dietetyka wiąże się często z koniecznością wystąpień publicznych, a umiejętność sprawnego posługiwania się programami komputerowymi do przygotowania prezentacji, takimi jak PowerPoint czy Prezi, może nam w tym znacznie pomóc. Na studiach uczymy się przecież nie dla rodziców czy dobrych ocen, ale dla siebie.

Eventy

    W czasie studiów warto brać udział w różnych wydarzeniach związanych z dietetyką. Nie chodzi tutaj tylko o konferencje i szkolenia, w trakcie których możemy zdobyć wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim o różnego rodzaju festyny i akcje promocyjne organizowane np. dla dzieci czy kobiet w ciąży. Dzięki uczestniczeniu w takich wydarzeniach, możemy porozmawiać z „prawdziwymi” pacjentami, a często także wygłosić wykład lub poprowadzić warsztaty. Dzięki temu nabieramy doświadczenia nie tylko w kontakcie z pacjentem, ale także w wygłaszaniu publicznych prezentacji.

Praktyki

    Czasem z ramienia uczelni, czasem załatwiane samodzielnie. Nie zawsze praktyki sprostają naszym oczekiwaniom, a wtedy ich celem będzie jedynie uzyskanie obowiązkowego podpisu w indeksie. Praktyki to jednak kolejna możliwość porozmawiania z pacjentami, przygotowania materiałów edukacyjnych lub zapoznania się z odpowiednią dokumentacją. Warto jest więc z niej skorzystać. Jeśli tylko mamy taką możliwość, w okresie wakacyjnym można również poszukać stażu lub praktyk, które faktycznie nas zainteresują i chodzić na nie nie z obowiązku, ale z faktycznej chęci nauczenia się czegoś nowego.

Języki obce

     Znajomość języka angielskiego jest w tej chwili jeśli nie wymagana, to przynajmniej mile widziana praktycznie w każdym zawodzie. Nie inaczej jest z dietetyką. Szukanie nowych doniesień naukowych na stronach anglojęzycznych, prowadzenie pacjentów indywidualnych z zagranicy, czy wreszcie nawiązanie współpracy z międzynarodowymi korporacjami przy prowadzeniu warsztatów z zakresu dietetyki dla ich pracowników – to możliwości, które daje nam obecnie umiejętność posługiwania się językiem obcym. W trakcie studiów warto przyłożyć się do nauki języka obcego na uczelni oraz, jeśli jest to możliwe, skorzystać z oferty szkół językowych, które często oferują studentom duże zniżki.

Kategoria: Wydarzenia
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl