Dietetyk Praca

Blog

Język obcy w zawodzie dietetyka
03 grudnia, 2017

Język obcy w zawodzie dietetyka

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację jest obecnie jedną z najważniejszych umiejętności ogólnych, którą powinna móc poszczycić się każda osoba pracująca w sektorze usługowym. Dlaczego język obcy będzie tak ważny również w gabinecie dietetyka? Którego języka obcego najbardziej „opłaca się” uczyć dietetykowi?

Na pierwszym miejscu – język angielski

Język angielski jest najczęściej wybieranym do nauki językiem obcym. Ze względu na powszechność angielskiego słownictwa pojawiającego się w życiu codziennym nawet Ci, którzy nigdy się go nie uczyli, kojarzą podstawowe zwroty w tym języku. Po angielsku można porozumieć się praktycznie w dowolnym miejscu na świecie. Jest on wymieniany w większości ofert pracy, a więc szansa, że w jakiejkolwiek pracy niezbędne będzie posługiwanie się językiem angielskim, rośnie z roku na rok.

Czy oznacza to, że inne języki obce nie są ważne? Oczywiście, że nie. Nauka każdego języka obcego to dobra inwestycja i w przyszłości może okazać się kluczowym elementem zawodowego sukcesu. Niemniej jednak należy podkreślić, że w przypadku pracy dietetyka, z wyjątkiem kilku szczególnych sytuacji, inne języki obce niż język angielski mogą być po prostu mniej przydatne.

Po co dietetykowi język obcy?

Poza faktem, że w obecnych czasach po prostu nie wypada nie znać języka obcego przynajmniej w podstawowym stopniu, umiejętność porozumiewania się w języku angielskim może pomóc dietetykowi w rozwinięciu własnej działalności. Ze względu na otwarcie granic i coraz większy przepływ ludzi pomiędzy krajami, rosnąca liczba dietetyków spotyka w swoich gabinetach obcokrajowców nie znających języka polskiego, ale porozumiewających się za to w języku angielskim. W wypadku nieznajomości tego języka przez dietetyka, współpraca nie może się udać – dietetyk traci więc potencjalnego klienta, a wraz z nim szansę na zarobek i reklamę. Będąc natomiast dietetykiem znanym z dobrej znajomości angielskiego, można liczyć na większą liczbę klientów zza granicy oraz na polecenie gabinetu np. w grupie studentów przebywających w Polsce na Erasmusie lub wśród pracowników zagranicznej korporacji.

Znając dobrze język angielski można również wyspecjalizować się w prowadzeniu szkoleń w tym języku dla pracowników zagranicznych firm stacjonujących w Polsce. Opieka dietetyka staje się coraz bardziej popularnym benefitem w przypadku dużych korporacji, jest to więc z pewnością ciekawy pomysł na poszerzenie zakresu swojej działalności. Tego typu współpraca może być też świetnym rozwiązaniem dla osób mówiących płynnie w innych językach – choć znalezienie zainteresowanej firmy zatrudniającej Francuzów, Hiszpanów czy Włochów w Polsce może okazać się nieco trudniejsze, nawiązanie odpowiednich kontaktów może zapewnić szereg długoletnich zleceń.

Obcojęzyczne publikacje naukowe

Dietetyk jest jednym z zawodów, który musi doszkalać się przez cały czas. Najlepszym źródłem wiedzy naukowej, oprócz nielicznych polskich czasopism wydawanych w formie papierowej, są publikowane w języku angielskim artykuły w czasopismach zagranicznych. W ostatnim czasie również wiele polskich recenzowanych czasopism wydaje jedynie prace napisane po angielsku. Brak znajomości języka może więc przysporzyć dietetykowi wielu problemów podczas szukania informacji potrzebnych mu do pracy.

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2020: DietetykPraca.pl