Dietetyk Praca

Blog

Jak zostać pracownikiem uczelni?
07 listopada, 2017

Jak zostać pracownikiem uczelni?

Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku dietetyka, istnieje możliwość pozostania na uczelni i związania swojej przyszłości z karierą naukową. Liczba osób chętnych do pracy w charakterze nauczyciela akademickiego jest jednak zwykle dużo wyższa, niż liczba wolnych stanowisk. Na niektórych uczelniach nie ma nawet możliwości zatrudnienia absolwenta studiów II stopnia na stanowiska naukowo-dydaktyczne i w takim wypadku jedynym wyjściem dla absolwenta jest zrekrutowanie się na studia doktoranckie. Jeśli jednak możliwość taka istnieje i faktycznie zależy nam na pracy na uczelni, warto już wcześniej zadbać o swoje CV tak, aby nasza kandydatura mogła być rozpatrzona pozytywnie.

Dorobek naukowy

Najistotniejszym elementem dorobku absolwenta jest czynny udział w konferencjach i publikowanie prac naukowych w recenzowanych czasopismach. Ponieważ zebranie i opracowanie danych oraz przygotowanie artykułu, prezentacji lub posteru może zająć nawet kilka miesięcy, aby móc pochwalić się tego typu osiągnięciem, należy zacząć je planować  odpowiednio wcześniej. Zawczasu należy sprawdzić także terminy konferencji naukowych, na których przewidziane są sesje prac własnych oraz pamiętać, że żadna praca wysłana do redakcji czasopisma naukowego nie zostanie opublikowana do czasu uzyskania odpowiedniej liczby pozytywnych opinii przesłanych przez wykwalifikowanych recenzentów. W praktyce, pierwszą samodzielną publikacją może być na przykład praca przygotowana na podstawie własnej pracy dyplomowej. 

Dobrym sposobem na udokumentowanie działalności naukowej jest zaświadczenie o byciu członkiem studenckiego koła naukowego podpisane przez jego opiekuna. Bierna przynależność do koła naukowego będzie jednak warta decydencie mniej, niż aktywnie prowadzona  działalność naukowa. 

Znajomość języków obcych

Oprócz posiadania dorobku naukowego, kandydat na stanowisko nauczyciela akademickiego powinien wykazywać się znajomością języka obcego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Głównym językiem obcym, który przyda się w pracy na uczelni, jest oczywiście język angielski. Wynika to z konieczności zarówno rozumienia aktualnych zaleceń i artykułów, które publikowane są najczęściej właśnie w tym języku, jak również przygotowywania własnych prac naukowych. Potwierdzeniem znajomości języka angielskiego będzie przedstawienie certyfikatu, przykładowo FCE lub CAE. Równie istotna może okazać się też ocena z języka obcego uzyskana w toku studiów, dlatego warto postarać się o to, aby była ona jak najlepsza.

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl