Auto dla dietetyka
Wbrew powszechnej opinii, dietetycy nieczęsto spędzają w swojej poradni cały dzień roboczy. Wielu z nich musi często przemieszczać się z miejsca na miejsce, zarówno pomiędzy różnymi gabinetami, jak i na spotkania z klientami, współpracownikami oraz pracodawcami. W takim wypadku dużym ułatwieniem dla dietetyka jest posiadanie własnego samochodu.
Zakup samochodu do firmy
Dietetyk posiadający własną firmę ma kilka możliwości sfinansowania zakupu służbowego samochodu. Zalicza się do nich: leasing, wynajem długoterminowy, kredyt samochodowy oraz zakup pojazdu za gotówkę. Każda z wymienionych opcji ma oczywiście swoje wady i zalety. Zakup auta za gotówkę wymaga niestety posiadania sporych oszczędności. Poniesiony wydatek jest jednak zaliczany do tzw. kosztów uzyskania przychodu i ulega amortyzacji w okresie kilku lat.
Kredyt samochodowy udzielany jest przez bank na korzystniejszych warunkach niż typowy kredyt nieprzeznaczony na konkretny cel. Jest to więc ciekawa opcja dla osób nie posiadających wystarczającej ilości gotówki. W przypadku kredytu samochodowego do kosztów uzyskania przychodu zaliczane są odsetki i wszelkie inne opłaty związane z kredytem, natomiast po wprowadzeniu auta do środków trwałych firmy możliwe jest również zamortyzowanie kosztów jego zakupu.
Interesującą opcją są także leasing i wynajem długoterminowy. Leasing polega na wypożyczeniu samochodu na określony okres czasu z prawem do jego wykupienia po umówionej cenie. Wynajem długoterminowy jest bardzo podobny do leasingu, jednak koszt wykupu samochodu jest zwykle dużo wyższy, co ma jednak przełożenie na niższe miesięczne opłaty za użytkowanie samochodu. Dealerzy aut prześcigają się w ofertach leasingu dla małych firm, dlatego każdy może wybrać samochód z odpowiadającej mu półki cenowej, wysokości rat oraz czasu trwania umowy. W leasing można wziąć zarówno auto nowe, jak i używane, chociaż w przypadku drugiego wariantu na koniec okresu leasingowego auto nie może być zwykle starsze niż 7 lat. Wkład własny wynosi najczęściej od zera do kilkudziesięciu % wartości auta.
Wprowadzenie prywatnego samochodu do firmy
Dla tych dietetyków, którzy posiadają już własne auto, wygodną opcją będzie wprowadzenie go do firmy. Takie rozwiązanie pozwoli na amortyzację samochodu i możliwość odliczenia części kosztów związanych z jego eksploatacją. Ze względu na brak konieczności posiadania wkładu własnego, jest to szczególnie korzystna opcja dla początkujących dietetyków, którzy na początku swojej działalności nie mają jeszcze dużych przychodów.