Dietetyk Praca

Blog

Gabinet Dietetyczny - Samodzielnie czy w zespole?
30 października, 2017

Gabinet Dietetyczny - Samodzielnie czy w zespole?

Decydując się na otworzenie własnego gabinetu dietetycznego, należy liczyć się z licznymi zmianami w dotychczasowym życiu. Samodzielne prowadzenie działalności wymaga dogrania wielu spraw związanych z aspektami prawnymi, wyboru odpowiedniej  lokalizacji gabinetu i zakupu niezbędnego sprzętu. Założenie gabinetu wspólnie z drugą osobą może z pewnością ułatwić ten proces, jednak przez podjęciem takiej decyzji warto przeanalizować wszystkie wady i zalety prowadzenia działalności w zespole.

Koszty

Kwestia kosztów otwarcia własnego gabinetu przedstawia się zdecydowanie korzystniej, jeśli wynajęcie gabinetu i zakup koniecznych urządzeń zostaną sfinansowanie przez dwie różne osoby. Prowadząc poradnię w zespole nie jest bowiem konieczny zakup dwóch odrębnych analizatorów masy ciała, ponieważ przyjmując pacjentów w różnych godzinach, z pewnością na początek wystarczy tylko jedno urządzenie w gabinecie. Dla początkującego dietetyka, który nie posiadał dotąd własnego sprzętu, jest to więc oszczędność kilku tysięcy złotych. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o wyposażenie i dekorację gabinetu – wszelkie niezbędne sprzęty mogą zostać zakupione z wspólnych funduszy. Prowadząc wspólnie gabinet łatwiej jest podjąć decyzję o ciągłym wynajmie gabinetu, zamiast wynajmowania go na jedynie kilka dni w tygodniu. Dzięki temu w podobnej cenie otrzymuje się wyższy komfort pracy i zdecydowanie większą mobilność.

To co jest plusem w sytuacji otwierania gabinetu w zespole, może jednak stać się największym problemem gdy wspólnik zrezygnuje z prowadzenia działalności. Może się wtedy okazać, że koszty samodzielnego wynajmu gabinetu są dla nas zdecydowanie zbyt wysokie. Dlatego należy koniecznie zadbać, aby wszelkie umowy dotyczące wynajmu lokalu i zakupu sprzętu jednoznacznie wskazywały ich właściciela i termin obowiązywania umowy.

Pacjenci

Przed wspólnym otworzeniem gabinetu warto zastanowić się, jaki sposób pracy jest preferowany przez naszego współpracownika. Wynika to z faktu, że reklamując swój gabinet, możemy być czasem myleni przez pacjentów z drugim dietetykiem. Oznacza to, że wszystkie niepochlebne opinie od pacjentów na temat drugiej osoby mogą niezasłużenie zostać przypisane nam, co zmniejszy nasze szanse na osiągnięcie sukcesu w zawodzie. Oczywiście zasada ta działa również w drugą stronę, a sukces kolegi z gabinetu może przysłużyć się także rozwojowi naszego własnego wizerunku jako dietetyka.

Wzajemne relacje

Dwie osoby, które chcą współdzielić gabinet, muszą się po prostu dobrze dogadywać. Komuś, która swoją praktykę opiera na zasadach evidence based medicine, prawdopodobnie ciężko byłoby pracować wspólnie z osobą chętnie stosującą u swoich pacjentów restrykcyjne diety alternatywne. Aby nie doszło to niepotrzebnych nieporozumień, już przed rozpoczęciem działalności warto ustalić zasady wspólnego użytkowania gabinetu i granice prywatności.   

 

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl