Dietetyk Praca

Własny gabinet dietetyczny

 
Wybór lokalizacji

Prywatne poradnie dietetyczne są na ogół uruchamiane w bardzo różnych miejscach. Usługi w zakresie poradnictwa żywieniowego można prowadzić w przychodniach medycznych, klubach fitness, gabinetach i centrach kosmetologicznych, ośrodkach SPA, obiektach niezależnych a nawet w domu. Wybór lokalizacji powinien być mocno przemyślany i uwzględniać wiele różnych czynników jak: ofertę naszych usług, nasze możliwości finansowe, czy współpracę z firmami partnerskimi. Poniżej spróbujemy przedstawić dla kogo jaka lokalizacja będzie najbardziej właściwym wyborem.

Przychodnia medyczna

Ta lokalizacja będzie trafna dla osób, które chcą specjalizować się w profilaktyce oraz leczeniu żywieniowym różnych chorób.

Przychodnia daje możliwość świadczenia dość szerokiego zakresu usług, ale też będzie obligować do posiadania dużego zasobu wiedzy w zakresie dietetyki klinicznej. Z pewnością przyda się tutaj już jakieś doświadczenie zawodowe. Dla osób początkujących lub nie posiadających odpowiedniej wiedzy, przychodnia medyczna może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

Lokalizacja przy przychodni medycznej ma jednak swoje zalety jak: niezobowiązujące umowy najmu, możliwość wynajęcia gabinetu w dowolnym zakresie czasowym (na godziny, dni, można rozliczać się od pacjenta), brak kosztów urządzania gabinetu, możliwość nawiązania współpracy z lekarzami, prestiż świadczonych usług, itp.

Klub fitness

Ta lokalizacja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które są już ściśle związane z danym obiektem sportowym, np. trenerów personalnych z dodatkowym wykształceniem dietetycznym.

Dobrze prosperujący klub fitness posiada praktycznie już gotową bazę klientów, którym można zaoferować usługi dietetyczne. Nie wymagane jest więc tworzenie zbyt dużych akcji marketingowych by poradnia dietetyczna zaczęła efektywnie prosperować.

Ten rodzaj lokalizacji powinny rozważać osoby specjalizujące się w poradnictwie dietetycznym ukierunkowanym na trening sportowy, znające podstawy fizjologii wysiłku i suplementacji sportowej. Najczęściej są to absolwenci o kierunku kształcenia w zakresie dietetyki sportowej.

Uruchomienie poradni w klubie fitness na ogół nie jest kosztowne, gdyż w wielu obiektach są już gotowe pomieszczenia, które można z łatwością zaadaptować na poradnię dietetyczną. Jeżeli właścicielem poradni będzie jednocześnie właściciel klubu, nie ponosi on praktycznie żadnych dodatkowych kosztów związanych z najmem lokalu.

Osoby, które nie pracują w klubie fitness, a chcą być tzw. "dietetykami z zewnątrz", mogą w nim również wynająć gabinet i korzystać z bazy klientów klubu na ustalonych zasadach z właścicielem obiektu (płatność za pomieszczenie, względnie dzielenie się zyskiem).

Poradni dietetycznej przy klubie fitness będzie na ogół trudniej się wybić w świadczeniu usług dietetycznych w jednostkach chorobowych, mimo posiadania w tym zakresie odpowiedniej wiedzy i wykształcenia.

Obiekt niezależny

Dotyczy to na przykład lokalizacji w pasażach handlowo-usługowych, lokalach użytkowych przy budynkach mieszkalnych czy w kamienicach w centrum miast itp. Najczęściej jest to najbardziej kosztowne lokalizowanie poradni, gdyż wymaga to na ogół odpowiedniej adaptacji pomieszczeń, a także może wiązać się z wysokim czynszem. Rozważenie takiej lokalizacji wydaje się bardziej sensowne, jeżeli jesteśmy właścicielami lokalu użytkowego. Należy jednak pamiętać, że promocja poradni w takiej lokalizacji będzie wymagała również znacznego zaangażowania marketingowego i reklamy. Obiekty takie muszą wypracować swoją pozycję rynkową samodzielnie. Nie mają bowiem stałej bazy klientów jak kluby fitness, czy też prestiżu jak przychodnie medyczne. Mogą mieć natomiast świetną lokalizację rynkową (np. centrum miasta).

Centrum Kosmetologiczne, SPA

Taką lokalizację poradni dietetycznej można rozważać pod kątem obsługi klientów zainteresowanych głównie poprawą urody. Tutaj kluczową grupą odbiorców naszych usług będą bez wątpienia kobiety. Jeżeli odpowiednio zareklamujemy nasze usługi, będziemy mieć świetny kontakt z obsługą obiektu, a sam obiekt będzie cieszył się dużym uznaniem i przepływem klientów możemy liczyć na spory sukces. Nikt nie będzie wierniejszym klientem naszej poradni jak kobieta dbająca o urodę. Prowadzenie usług w takich miejscach nie będzie też wymagało angażowania specjalistycznej wiedzy. Tutaj jednak nie możemy liczyć na zbyt duże rozszerzenie zakresu naszych usług. Na przykład poradnictwo dietetyczne w różnych stanach chorobowych będzie z pewnością ograniczone.

Poradnia w domu

W tym przypadku korzyścią wydaje się brak dodatkowych kosztów lokalowych, jednak warto przeanalizować czy to miejsce będzie spełniać odpowiednie standardy. Przygotowanie gabinetu dietetycznego w domu wymaga odpowiedniego zaadaptowania pomieszczenia i stworzenia nieskrępowanej atmosfery wizyt, co nie zawsze bywa proste. Nie bardzo nadają się do tego mieszkania w bloku, gdzie poradnia dzielona jest z innymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Trudno jednoznacznie ocenić trafność takiego umiejscowienia poradni, gdyż jest to uzależnione od wielu czynników, jak lokalizacja i sposób wejścia do budynku, charakter budynku, sposób jego zasiedlenia, itp. Tutaj każdy decyzję musi rozważyć samodzielnie.

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl