Koszty uruchomienia gabinetu dietetycznego mogą być bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in od tego gdzie będzie mieścić się nasza poradnia, w jaki sprzęt zamierzamy wyposażyć gabinet, ile chcemy wydać na reklamę, itp. Generalnie nasza inwestycja będzie obejmować dwa rodzaje kosztów: koszt założenia poradni oraz koszty bieżące związane z utrzymaniem naszej firmy.
Jeżeli posiadamy miejsce na gabinet, ale niestety nie spełnia on wymogów estetycznych do świadczenia usług poradniczych, będzie trzeba dokonać odpowiedniej adaptacji pomieszczenia. Prawdopodobnie czeka nas mały remont i zakup mebli, co może wiązać się już na wstępie z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Jeżeli nie mamy więc odpowiedniej puli środków finansowych warto poszukać pomieszczenie już przygotowane, a ewentualne fundusze przeznaczyć np. na reklamę.
W dalszej kolejności musimy zaopatrzyć nasz gabinet w odpowiedni sprzęt pomiarowy. Konieczna będzie więc odpowiednia waga, wzrostomierz, miarka obwodów. Najdroższym elementem jest tutaj waga, na którą możemy wydać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na początek warto jednak zainwestować w tańszy sprzęt markowy, którego cena waha się na poziomie ok. 1000zł. Jeżeli nasza poradnia będzie się rozwijać, jak najbardziej można pomyśleć o bardziej zaawansowanym sprzęcie. Drogi sprzęt do pomiaru masy i składu ciała pozwala dostarczyć wiele ciekawych i ładnie opracowanych graficznie informacji, jednak nie ma on większego wpływu na efekty terapii. Zanim więc zdecydujemy się na ten znaczący wydatek, sprawdźmy najpierw jak będzie funkcjonować nasza poradnia. Dodatkowe przyrządy, jak np. wzrostomierz czy miarkę obwodów można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Dlatego warto je mieć na wyposażeniu gabinetu już od samego początku.
W tym zakresie istnieje wiele propozycji rynkowych. Ceny kształtują się najczęściej na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dobre oprogramowanie powinno rozwiązywać samodzielnie większość problemów żywieniowych, działać bardzo szybko i intuicyjnie. Dlatego przed wyborem oprogramowania warto dokładniej przeanalizować ofertę rynkową i wybrać produkt najbardziej praktyczny i przydatny w codziennej pracy.
To bez wątpienia podstawowy sprzęt w pracy dietetyka. Na ogół większość osób posiada już komputer, zatem nie powinien on stanowić dodatkowego uszczerbku w zaplanowanym budżecie. Jeżeli chodzi o drukarkę, warto zainwestować w sprzęt, który nie jest drogi w eksploatacji, gdyż w pracy dietetyka drukuje się bardzo wiele materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będą drukarki laserowe, których koszt zakupu nie powinien przekroczyć 1000zł.
Bez posiadania własnej strony internetowej, prowadzenie poradni dietetycznej jest pozbawione sensu. Jest to bowiem podstawowy kanał pozyskiwania pacjentów. Mniej więcej co trzeci pacjent będzie docierał do naszej poradni dzięki stronie internetowej. Może być ona przygotowana w formie wizytówki jak również zaawansowanego portalu internetowego. Im więcej będzie zawierać treści, tym lepiej będzie nas reklamować. Bogata strona będzie także lepiej pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych. Koszt przygotowania prostej strony internetowej waha się mniej więcej na poziomie 1500zł. W przypadku bardziej zaawansowanych stron, koszt przygotowania może wynieść kilka tysięcy. Jeżeli chcemy dodatkowo płatnie pozycjonować naszą stronę musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych miesięcznie.
Do kosztów bieżących związanych z funkcjonowaniem naszej poradni (firmy) należy zaliczyć: koszty świadczeń ZUS-oskich, cenę najmu gabinetu (średnio 500-1000zł miesięcznie), koszty dojazdów, zakup materiałów eksploatacyjnych (papier, tusze do drukarki), reklama. Sumując, koszty bieżące stanowią na ogół ok. 3000-4000zł miesięcznie plus wydatki ponoszone na reklamę.