Dietetyk Praca
 
Czy dietetyk to zawód dla mnie?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto rozważa teraz lub w przyszłości podjęcie studiów dietetycznych. W pierwszej kolejności należy przeanalizować dwie istotne kwestie, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla trafności naszego wyboru.

Czy interesuję się racjonalnym odżywianiem i zdrowym stylem życia?

Jeżeli tak, to jest to bez wątpienia cenny sygnał, że przyszła praca w zawodzie dietetyka może sprawiać wiele przyjemności. Trudno o lepsze spełnienie, jeżeli będzie można w przyszłości połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową i dodatkowo pomagać ludziom.

Musimy mieć jednak świadomość, że wybór kształcenia w kierunku zawodu dietetyka będzie od nas wymagał sporo nauki, gdzie podstawą będzie doskonalenie wiedzy w dziedzinie biologii, chemii, biochemii psychologii i wielu różnych przedmiotów medycznych.

Warto, więc sobie zadać pytanie, czy ten rodzaj przedmiotów w trakcie podjętej edukacji nie będzie sprawiał zbyt dużo trudności.

Czy lubię pracę z ludźmi?

Zawód dietetyka będzie wymagał bardzo ścisłego kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego niezbędne jest posiadanie określonych cech osobowości jak otwartość, umiejętność empatii, łatwość nawiązywania kontaktów, pewność siebie, swobodę wysławiania się, miłe i przyjazne usposobienie.

Jeżeli ktoś nie do końca preferuje pracę wymagającą bliższego kontaktu z ludźmi, jest osobą raczej zamkniętą, zdystansowaną do otoczenia, nieśmiałą, wybór tego zawodu może okazać się niezbyt trafnym wyborem, nawet jeżeli zasób wiedzy w dziedzinie dietetyki byłby ogromny.

Kluczowe znaczenie w sukcesie zawodowym będzie miała nie tyle nasza wiedza, co przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Dlatego osoby, które pragną realizować się w tym zawodzie, a nie do końca mają predyspozycje psychologiczne, warto aby podjęły pracę nad doskonaleniem swoich cech osobowości, poprzez różnego rodzaju kursy, szkolenia, czy pracę z psychologiem.

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl