Absolwent kończący studia na kierunku Dietetyka ma dość szerokie możliwości kształtowania swojej dalszej kariery zawodowej.
Zatrudnienie można znaleźć w szpitalach, przychodniach, poradniach chorób metabolicznych, a także restauracjach, sklepach z suplementami diety i zdrową żywnością, firmach cateringowych, klubach fitness, sanatoriach czy firmach zajmujących się produkcją żywności lub suplementów diety.
Dietetyka ma w dużej mierze charakter interdyscyplinarny, dlatego osoba kończąca ten kierunek studiów jest także doskonale przygotowana do współpracy z różnymi organizacjami zajmującymi się promocją zdrowia.
Niewątpliwie jednak, znaczna część absolwentów dietetyki podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej i świadczeniu usług prywatnych w zakresie poradnictwa dietetycznego. Wymaga to jednak nie tylko dostatecznej wiedzy w zakresie problematyki żywienia ale także predyspozycji do samodzielnego prowadzenia firmy. Osoba podejmująca się tego wyzwania musi umieć m.in. ocenić ryzyko ekonomiczne podjęcia tego typu inwestycji, przeprowadzić analizę rynku, posiąść znajomość działań reklamowych i marketingowych, jak również posiadać doświadczenie zawodowe w zakresie praktyki poradniczej.
Znaczna część absolwentów dietetyki podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej i świadczeniu usług prywatnych w zakresie poradnictwa dietetycznego.