Dietetyk Praca

Obsługa klienta

 
Ubiór i wygląd dietetyka

Należy pamiętać, że o pozytywnym postrzeganiu dietetyka przez pacjenta i tym samym sukcesie jego poradni tylko w 15% decyduje to co mówi, a w 85% to jak mówi, jak wygląda i jak się zachowuje.

Ogromne znaczenie ma sposób ubierania się, wysławiania oraz jak prowadzona jest sama wizyta. Warto więc poznać tajniki skutecznej obsługi pacjenta by wystrzec się wielu niepotrzebnych błędów które mogą zawarzyć na opinii.

Rozpoczęcie wizyty

Upewnij się, że gabinet wygląda czysto i schludnie, a na biurku panuje ład i porządek. Komputer, drukarka powinny być włączone a także sprawdzone łącze internetowe. Pomieszczenie w którym przeprowadzany jest wywiad musi być ciche i spokojne.

Powitanie klienta nie powinno odbywać się zza biurka gdyż w ten sposób budujemy pierwszy dystans. Należy wstać zza biurka, podać życzliwie i z uśmiechem dłoń, przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a następnie wskazać miejsce, gdzie można usiąść. Nie wolno swoim zachowaniem wzbudzać dystansu, lecz od pierwszego kontaktu wzrokowego z pacjentem należy budować pozytywną więź. Ton głosu powinien być ciepły, radosny, na twarzy zawsze powinien gościć uśmiech.

Nie wolno w żaden sposób przenosić negatywnych emocji z życia prywatnego do zawodowego. Nie należy unikać kontaktu wzrokowego, spuszczać głowy, patrzeć w komputer lub inne miejsce gabinetu. Wskazane jest, aby rozmowa miała charakter jak najmniej formalny, jednak nie wykazywała zbyt daleko idącej zażyłości.

Ubiór i wygląd dietetyka - kobiety

Najbardziej odpowiednim ubiorem jest fartuch medyczny, gdyż podkreśla on powagę i charakter zawodu. Ubiór pod fartuchem medycznym powinien być lekki. Warstwowe zakładanie odzieży powoduje, że podświadomie jesteśmy odbierani jako osoby zamknięte, mało otwarte na problemy innych i zdystansowane. Fartuch powinien być czysty, bez plam, starannie wyprasowany. Nie należy przez kilka dni nosić tego samego fartucha.

Jeżeli stosowany jest inny ubiór powinien on sprawiać wrażenie osoby zdyscyplinowanej, uporządkowanej i zadbanej. Nie może być zbyt luźny i zbyt opięty. Nie zalecane jest noszenie zbyt krótkich spódniczek czy bluzek odsłaniających dekold. Taki ubiór daje przekaz niepewności w sferze intelektualnej i próbę celowego skupiania uwagi rozmówcy na innych elementach, by zapobiec ujawnieniu naszej niewiedzy w potrzebnym temacie.

Poszczególne części garderoby powinny stanowić spójność. Stosowanie zbyt krzykliwych kolorów, ich mieszanie lub przypadkowe dobranie, świadczy o naszym chaosie i braku profesjonalizmu. Włosy powinny być starannie uczesane, upięte, czyste bez oznak wyraźnych odrostów po farbowaniu. Włosy nie powinny zakrywać twarzy, a grzywka opadać na oczy – gdyż sugeruje to brak pewności siebie. Dłonie i paznokcie czyste i zadbane. Wrażenie niepewności sferze intelektualnej daje także zbyt duża i wyraźna biżuteria, ostry makijaż, wysokie szpilki, itp. Ograniczać należy elementy kokieteryjne.

Ubiór i wygląd dietetyka - mężczyźni

Najbardziej stosownym ubiorem dla mężczyzny w gabinecie dietetycznym są: garnitur, spodnie z materiału i koszula, lub marynarka, spodnie z materiału i koszula. Koszula musi być czysta, starannie wyprasowana z czystym i nie zużytym kołnierzykiem. Najlepszy jest krój klasyczny. Kolor jest mniej istotny, jednak najlepiej z usługami medycznymi są kojarzone błękit i biel. Te kolory prezentują się także najbardziej czysto, sterylnie i profesjonalnie. Koszulę bez krawata należy nosić tylko z jednym rozpiętym guzikiem pod szyją. Buty powinny być czyste i wypolerowane . Kolor skarpetek powinien zawsze nawiązywać do koloru spodni, a nie butów. Przy zakładaniu nogi na nogę, skarpetki powinny zasłaniać łydkę.

Jedynymi dopuszczalnymi ozdobami dla mężczyzn są zegarek i obrączka. Jeżeli chodzi o fryzurę, standardem są włosy krótko przystrzyżone. Najważniejsze jest jednak to, aby perfekcyjnie były przystrzyżone włosy za karkiem i nad uszami. Brak spełnienia tych warunków może sugerować, że osoba jest niedokładna i niedbała w tym co robi. Największe zaufanie budzi gładko ogolona twarz. Niedopuszczalne jest obuwie sportowe, klapki, t-shirty, koszule sportowe itp.

Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl